Szkolenia archiwum
Szkolenie realizowane jest w formie interaktywnej, w kameralnej grupie pozwalającej na indywidualne podejście wykładowcy do Uczestników zajęć. Uczestnicy szkolenia poznają rozwiązania praktyczne dotyczące problemów prawnych, finansowych i organizacyjnych związanych z prowadzeniem gospodarki finansowej samorządowego zakładu budżetowego.
Zajęcia są prowadzone metodą warsztatową, opartą na aktywizacji uczestników szkolenia poprzez pracę w grupie, dyskusje na forum grupy oraz ćwiczenia, studia przypadków, pracę indywidualną, omówienie przykładów z przełożeniem na realne trudności uwzględniające specyfikę zakładów budżetowych. Uczestnicy uczą się poprzez doświadczenie – mają możliwość konsultacji indywidualnych oraz wzajemnych. Nauka poprzez kreatywność, elastyczność i osobiste doświadczenia jest najskuteczniejszą formą zdobywania nowych umiejętności. Firma DK szkolenia dba o to aby szkolenia otwarte były dopasowane do oczekiwań oraz stylu pracy uczestników! Indywidualizacja szkolenia - dzięki udziałowi w takim szkoleniu uczestnicy osiągają oczekiwany przez pracodawcę poziom kompetencji i umiejętności.
Grupa docelowa:
· Kierownictwo Zakładu
· Głowni Księgowi
· Pracownicy działów technicznych
Materiały szkoleniowe oparte są na rzeczywistych zdarzeniach gospodarczych występujących w samorządowych zakładach budżetowych, a ich źródłem są audyty przeprowadzone przez Wykładowcę w samorządowych zakładach budżetowych, różnych branż, na terenie całego kraju. Z powodu złożoności przepisów i niestabilności prawa mogą występować problemy ze sporządzeniem sprawozdania RB30-S. Podczas szkolenia zostanie przedstawiony mechanizm, który pozwoli na wyeliminowanie popełnionych błędów (nawet w latach poprzednich). Gospodarka finansowa samorządowego zakładu budżetowego musi mieć ścisłe powiązanie z ewidencją księgową. Popełnienie błędu w ewidencji księgowej, a co jest z tym ściśle związane nieprawidłowo zestawione sprawozdanie RB30- S, mają bardzo istotny wpływ na zarządzanie finansami całego zakładu, począwszy od procesu planowania.
Zagadnienia:
1. Fundusz samorządowego zakładu budżetowego – mechanizm wewnętrznej równowagi między funduszem w majątku trwałym a funduszem w majątku obrotowym.
2. Majątek trwały w pigułce i najczęściej popełniane błędy przy jego finansowaniu i ewidencji.
3. Wybrane zagadnienia prawa podatkowego dotyczące środków trwałych.
Skutki podatkowe nieprawidłowego klasyfikowania zdarzeń (między innymi różnice miedzy remontem, inwestycją i ulepszeniem) - Wykazanie związku przyczynowo-skutkowego współpracy służb finansowych ze służbami technicznymi dla celów prawidłowego ustalenia kosztów bieżących i inwestycyjnych mających szczególny wpływ na wysokość podatku pochodowego.
· Definicja środka trwałego (prawo podatkowe, ustawa o rachunkowości)
· Zasady ewidencji środka trwałego w zależności od źródła finansowania (środki własne, dotacje, rezerwy)
· Zmiana wartości początkowej środka trwałego (części składowe i peryferyjne)
· Ulepszenie środka trwałego. Podstawowe definicje (remont, ulepszenie , przebudowa, rozbudowa, adaptacja, pojecie modernizacji)
· Likwidacja środka trwałego
· Ulepszenie w obcym środku trwałym
· Zakup używanego środka trwałego środka trwałego – jego ewidencja i amortyzacja
· Zakład budżetowy jako „mały podatnik”
4. Zasady tworzenia rezerw jako kształtowanie stanu środków obrotowych na koniec okresu sprawozdawczego – narzędzie utrzymania płynności finansowej
5. Istota odpisów aktualizujących należności w przełożeniu na stan środków obrotowych - jako narzędzie utrzymania płynności finansowej
6. Przykłady najczęściej popełnianych nieprawidłowości przy ewidencji księgowej oraz sporządzaniu sprawozdań budżetowych i finansowych na podstawie przeprowadzonych przez wykładowcę audytów w samorządowych zakładach budżetowych
W trakcie szkolenia jak i po szkoleniu - możliwość indywidualnych konsultacji. Proponujemy aby Osoby, które są zainteresowane indywidualnym omówieniem sprawozdania RB30-S przywiozły ostatnie sprawozdanie RB30-S oraz
· zestawienie syntetyczne sald na dzień sporządzenia sprawozdania (najlepiej zaimportowane do programu EXCEL)
· analitykę konta 800 – fundusz jednostki
· własnego laptopa
Koszt szkolenia: 680 zł (cena zawiera: materiały szkoleniowe, lunch , poczęstunek kawowy)