Szkolenia archiwum
SZKOLENIE
Nowelizacja kodeku postępowania administracyjnego a sprawy administracyjne prowadzone przez pracownikow Ośrodków Pomocy Społecznej
Szkolenie Przygotowane specjalne dla pracowników działów świadczeń rodzinnych, funduszy alimentacyjnych oraz programu 500+
19.05.2017 Legnica ul. Rycerska 24*
*adres Sali szkoleniowej może ulec zmianie
Czas szkolenia: 9.30 – 14.30
Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest przedstawienie zmian do kodeksu postępowania administracyjnego, które mają wejść w życie 1 czerwca 2017 r., ze szczególnym uwzględnieniem nowych instytucji oraz ich wpływu na zakres czynności podejmowanych przez pracowników w odniesieniu do spraw świadczeń rodzinnych, funduszy alimentacyjnych oraz programu 500+ w ramach postępowania administracyjnego.
Korzyści dla uczestników:
Uczestnicy szkolenia poznają nowe rozwiązania prawne wprowadzane do k.p.a., które zaczną obowiązywać już od 1 czerwca 2017 r. Dodatkowo zostaną im wskazane problemy prawne, które mogą się pojawić przy stosowaniu tych przepisów prawnych oraz sposoby na minimalizowanie takich problemów. Szkolenie uwzględnia przede wszystkim praktyczny aspekt stosowania k.p.a. W jego ramach zostaną uwypuklone obowiązki, które zostaną nałożone na pracowników administracji publicznej, jak i ich nowe uprawnienia. Szkolenie gwarantuje poszerzenie wiedzy, kompetencji jak i horyzontów myślowych.
Szkolenie będzie obejmowało m.in. następujące zagadnienia z zakresu projektowanych zmian do kodeku postępowania administracyjnego*:
1. Zmiany dotyczące zasad ogólnych postępowania administracyjnego
Zasady ogólne postępowania administracyjnego zawarte w art. 6–16 Kodeksu postępowania administracyjnego zostaną uzupełnione o nowe, istotne rozwiązania prawne. Zasady te zostaną omówione podczas szkolenia z zaakcentowaniem ich praktycznego wymiaru. Zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące: zasady przyjaznej interpretacji przepisów prawnych, zasady bezstronności, równego traktowania i proporcjonalności, zasady pewności prawa, zasady współdziałania organów dla dobra postępowania, zasady polubownego rozstrzygania kwestii spornych, modyfikacji zasady dwuinstancyjności, wprowadzenia definicji decyzji prawomocnej.
2. Bezczynność organu i przewlekłość postępowania, ponaglenie.
Podczas szkolenia wskazane zostaną nowe obowiązki organów związane ze stanem bezczynności i przewlekłości postępowania administracyjnego. Ponadto zostanie omówiony nowy środek zaskarżenia bezczynności i przewlekłości, którym będzie ponaglenie.
3. Nowy obowiązek dla organu administracji publicznej wskazania niespełnionych przesłanek do wydania decyzji zgodnej z żądaniem strony.
4. Nakaz rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości faktycznych na korzyść strony.
5. Usprawnienie współdziałania organów i posiedzenie w trybie współdziałania.
6. Mediacja w postępowaniu administracyjnym, w tym dobrowolność mediacji, prowadzenie mediacji przez bezstronną osobę trzecią, poufność, czas trwania mediacji, sposób jej zakończenia, koszty mediacji.
7. Zawiadomienie stron o decyzji lub innych czynnościach w postępowaniach z udziałem znacznej liczby podmiotów.
8. Milczące załatwienie sprawy administracyjnej, w tym termin milczącego załatwienia sprawy, zaświadczenie o milczącym załatwieniu sprawy, weryfikacja prawidłowości milczącego załatwienia sprawy.
9. Zmiany dotyczące instytucji ugody administracyjnej.
10. Zmiany dotyczące postępowania odwoławczego, m.in. zrzeczenie się prawa do odwołania.
11. Sprzeciw od decyzji kasatoryjnej – jako nowy środek prawny.
12. Administracyjne postępowanie uproszczone.
13. Administracyjne kary pieniężne, w tym dyrektywy wymiaru administracyjnej kary pieniężnej oraz warunki odstąpienia od nałożenia takiej kary.
14. Zgadnienia dotyczące europejskiej współpracy administracyjnej.
* - kolejność omawianych zagadnień może ulec zmianie. Dodatkowo wskazane zagadnienia nie wyczerpują problematyki, która będzie przedmiotem szkolenia.
Wykładowca
Angelika Drelichowska - doktorantka w Zakładzie Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie kończy przygotowywać pracę doktorską. Ukończyła aplikację adwokacką w Okręgowej Izbie Adwokackiej we Wrocławiu. Na wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego prowadziła zajęcia z przedmiotów: Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne, Postępowanie administracyjne, Postępowanie sądowoadministracyjne, Postępowanie egzekucyjne w administracji, Prawo egzekucyjne. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: prawo, administracja. Autorka publikacji książkowych, w tym monografii pt. „Skarga na czynności egzekucyjne w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym”, oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i glos z zakresu postępowania administracyjnego, w tym postępowania egzekucyjnego w administracji, publikowanych na łamach takich czasopism jak: „Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego”, „Samorząd Terytorialny”, „Prokuratura i Prawo”, „Prawo”, „Przegląd Prawa i Administracji”. Posiada wieloletnie doświadczenie teoretyczne i praktyczne z zakresu szeroko pojętego prawa administracyjnego, ale specjalizuje się także w sprawach z obszaru szeroko pojętego prawa cywilnego. Posiada także wiedzę z zakresu prawa karnego, którą zdobyła, odbywając aplikację adwokacką i pracując w kilku wrocławskich kancelariach adwokackich. Szkoleniowiec współpracujący z DK Szkolenia oraz C.H. BECK Akademia.
Koszt szkolenia:
350zł netto/osoba ( cena obejmuje: materiały szkoloeniowe, lunch, serwis kawowy, certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu)
Jeżeli z jednego zakładu będzie zgłoszona więcej niż jedna osoba, ceny kształtują się następująco:
2 osoby – 665 zł
3 osoby – 980 zł
4 osoby – 1295 zł
5 osób – 1610 zł
6 osób – 1800 zł
Jeżeli jest potrzeba przeszkolenia większej ilości osób cena będzie ustalana indywidualnie.
Zgłoszenia proszę o przesyłanie do 5 maja 2017 na nr fax 33 487 69 05 lub drogą mailową na adres zgloszenia@dkszkolenia.pl